Dni Otwarte UPWr. Witajcie na uczelni!

Niemal trzydzieści stanowisk kół naukowych i organizacji studenckich, pięć wykładów, trzy pokazy interaktywne i gra terenowa. Za nami pierwszy z dwóch Dni Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Było zabawnie, ciekawie i naukowo.

– Przez ostatnie dwa lata prowadziliśmy dni otwarte w formie webinarów. Choć były fajnym i jedynym wtedy dostępnym rozwiązaniem, to cieszymy się, że mogliśmy wrócić z wydarzeniem stacjonarnie. To jest o wiele atrakcyjniejsze dla przyszłych kandydatów, bo mogą na miejscu zobaczyć, poczuć i doświadczyć tego, co się na uczelni dzieje, czym zajmują się studenci poza regularnymi zajęciami. Mieliśmy ponad dwadzieścia stanowisk kół naukowych, kilka stanowisk organizacji studenckich takich jak QueerUP i AZS, było Biuro Karier, a nawet pokazy naukowe, więc działo się – mówi Aleksandra Staszewska z Biura Rekrutacji UPWr.

SKN Medyków Weterynaryjnych Chiron pokazał, jak prawidłowo wykonać RKO u psa
fot. Biuro Rekrutacji

Studenci z kół naukowych i organizacji studenckich zaangażowani w wydarzenie pokazywali licealistom m.in. jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową u psa, hodowle drożdży bakterii i grzybów pod mikroskopem, materiał kostny zwierząt dziko żyjących, a nawet hodowlę liśćców, czyli owadów, które do złudzenia przypominają nadgryziony liść, co pozwala im ukrywać się wśród drzew liściastych.

liścce
Liśćce to owady, które przypominają nadgryziony liść, co pozwala im ukrywać się wśród drzew liściastych. Można je było zobaczyć przy stanowisku SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”
fot. Martyna Kostrzycka

Można było też wziąć udział w różnych quizach i zagadkach, pograć na konsoli i wejść do świata wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli VR, a nawet zagrać w golfa.

skn
Przy stoisku koła naukowego SKN Biotechnologów można było poznać mikroświat pod mikroskopem
fot. Izabela Leszkiewicz

Podczas pokazów naukowych można było zobaczyć m.in., jak w kilkanaście sekund zrobić lody molekularne (po czym można było jeszcze szybciej je zjeść), czy zobaczyć proces izolowania DNA z roślin.

Dni otwarte
SKN Kuchni Molekularnej przygotowało pokaz tworzenia lodów molekularnych. Był smak truskawkowy, cytrynowy i piernikowy – rozeszły się w pięć minut!
fot. Biuro Rekrutacji

Wcześniej na uczniów liceum czekały ciekawe wykłady naukowe na temat żywności, pszczół, stanu wody na świecie, ropy, czy chirurgii weterynaryjnej. Wydarzenie poprowadzili Kamila Kuźniak i Kamil Kempiński – studenci, którzy znani są z uczelnianego TikToka!

Dni otwarte
Od lewej: tiktokerzy Kamil Kempiński i Kamila Kuźniak, prorektor ds. studenckich prof. Damian Knecht, Mateusz Lipiński z Samorządu Studenckiego i Paulina Boroń-Kacperek, dyrektorka Biura Rekrutacji. Bez nich i innych pracowników i studentów zaangażowanych w przygotowania to wydarzenie by się nie udało
fot. Biuro Rekrutacji

– Dni Otwarte organizujemy pod hasłem „gramy w zielone", stąd m.in. przygotowana dla licealistów gra terenowa. To odpowiedź na potrzeby przyszłych kandydatów na studia, wśród których granie w gry to popularne zajęcie. Gra terenowa zaprojektowana jest tak, by przedstawić im naszą ofertę, zaprezentować najfajniejsze miejsca na uczelni, w tym kliniki weterynaryjne i pokazać, dlaczego warto tu studiować. Licealiści zobaczyli jakie mamy kierunki, wydziały i dyscypliny, a my wprowadziliśmy trochę rywalizacji i dobrej zabawy – mówi o grze terenowej dyrektorka Biura Rekrutacji Paulina Boroń-Kacperek i podkreśla, że to tylko pierwszy etap wydarzenia, bo druga część Dni Otwartych zaplanowana jest na 13 kwietnia na kampusie Biskupin. Wówczas powtórzona zostanie zarówno gra terenowa (na innym kampusie z innymi zadaniami), jak i wykłady.

Dni otwarte
Pierwsze popandemiczne Dni Otwarte UPWr odwiedziło około 800 osób. To rekord tego wydarzenia.
fot. Biuro Rekrutacji

W wydarzeniu wzięło udział około 800 osób, to rekord Dni Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Z ankiet grup zorganizowanych wiemy, że licealiści przyjechali do nas ze szkół z co najmniej pięćdziesięciu miejscowości w Polsce, a do tego odwiedziło nas sporo osób indywidualnych. Po pandemii wracamy więc z przytupem – dodaje z uśmiechem dyrektorka Biura Rekrutacji.

is

Galeria zdjęć